rekolekcje wielkopostne 2025W dniach 21–23 marca 2025 roku w Woźniakowie odbyły się coroczne rekolekcje wielkopostne dla Salezjanów Współpracowników. Był to czas duchowego umocnienia, modlitwy, refleksji i budowania wspólnoty w charyzmacie św. Jana Bosko.

Rekolekcje prowadził ks. Adam Wtulich SDB z Warszawy. Głównym tematem jego rozważań była nadzieja – podjęta w kontekście trwającego Roku Jubileuszowego oraz wiązanki na rok 2025, zaproponowanej przez Wikariusza Generalnego Towarzystwa Salezjańskiego. 

Ks. Adam podkreślał, że nadzieja chrześcijańska to nie iluzja, lecz postawa zakorzeniona w zaufaniu do Boga, która daje siłę do codziennego zaangażowania – zwłaszcza w pracy z młodymi i pośród nich.

Ważnym elementem rekolekcji był również warsztat poświęcony Synodowi Młodych, podczas którego uczestnicy pochylili się nad wnioskami wypracowanymi przez Synod. Z warsztatu wypłynęły cenne wnioski i refleksje dotyczące zadań dla Rodziny Salezjańskiej, której częścią jest Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników (SSW). Podkreślono potrzebę obecności, towarzyszenia i budowania relacji opartych na zaufaniu oraz świadectwie wiary i nadziei.

Czas rekolekcji obejmował również wspólną modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, Eucharystię oraz możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Nie zabrakło braterskich rozmów, radości i dzielenia się doświadczeniem bycia współpracownikiem salezjańskim.

Dziękujemy ks. Adamowi za inspirujące prowadzenie oraz wspólnocie w Woźniakowie za gościnność i atmosferę życzliwości, tak bliską duchowi św. Jana Bosko.

rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025 rekolekcje wielkopostne 2025

rekolekcje wielkopostne 2025

 

W dniach 5 – 7 marca 2021 roku w Kutnie Woźniakowie swoje doroczne Rekolekcje Wielkopostne przeżywali Salezjanie Współpracownicy Prowincji Warszawskiej. Rekolekcje głosił

ks. Marcin Nowicki SDB, Delegat SSW Inspektorii Pilskiej, Dyrektor domu i Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Debrznie.

Tematem przewodnim rozważań była wiązanka Ks. Generała na 2021 rok:

„Ożywia nas nadzieja: «Oto czynię wszystko nowe» (Ap 21,5)".

W rekolekcjach udział wzięli: ks. Henryk Bonkowski, s. Teresa Nowak, przedstawiciele Centrów Lokalnych z Czerwińska, Katowic, Kielc, Kutna Woźniakowa, Łodzi, Płocka, Poznania, Różanegostoku, Warszawy i Żyrardowa.

Rekolekcje rozpoczęliśmy nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Eucharystia. Dzień rozpoczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Był też czas na spowiedź i modlitwę indywidualną w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Nie zabrakło oczywiście słówka na dobranoc.

Dziękujemy miejscowej Wspólnocie SSW za serdeczne przyjęcie, a ks. Markowi Wyszomierskiemu, Delegatowi Lokalnemu SSW, za posługę w konfesjonale.

 

Droga Rodzino Salezjańska!

W wigilię uroczystości świętego Jana Bosko chciałbym całej Rodzinie Salezjańskiej podziękować za obecność i świadectwo miłości do naszego Założyciela. To on sto trzydzieści trzy lata po swojej śmierci wzywa nas, abyśmy stale wychodzili do młodych ludzi. „Bóg posłał mnie do młodzieży” – w tym stwierdzeniu św. Jana Bosko dostrzegamy podstawowy wybór jego apostolatu, skierowany do młodzieży ubogiej, pochodzącej z ludu, do młodzieży najbardziej narażonej na niebezpieczeństwa.

Warto przypomnieć wspaniałe słowa skierowane przez księdza Bosko do chłopców, które stanowią prawdziwą syntezę jego wyboru apostolskiego: „Wierzcie mi, że wszystko, czym jestem, jest całkowicie dla was, dniem i nocą, rano i wieczorem, w każdej chwili. Nie mam innego celu, jak tylko troskę o wasze dobro moralne, umysłowe i fizyczne. Dla was się uczę, dla was pracuję, dla was żyję i także dla was gotów jestem oddać życie”.

Jan Bosko doszedł do całkowitego oddania się młodzieży często pośród największych trudności, dzięki szczególnej i głębokiej miłości, to jest dzięki owej wewnętrznej mocy, która łączyła w nim nierozerwalnie miłość Boga i miłość bliźniego. W ten sposób potrafił stworzyć tak trafną propozycję wychowania i ewangelizacji. Ten wzór nie stracił nic ze swojej aktualności.

Dlatego życzę Wam Drodzy w ten szczególny Dzień Uroczystości ks. Bosko, abyście byli przepojeni każdego dnia charyzmatem naszego Założyciela i w swoich działaniach zawsze zauważali każdą osobę potrzebującą Chrystusa tak jak to czynił ks. Bosko.

Z modlitewną pamięcia
ks. Tadeusz Jarecki sdb

31 stycznia, obchodzimy uroczystość św. Jana Bosko. Kim był ten człowiek, któremu poświęcamy dziś tyle uwagi? Jemu współcześni, widzieli w nim prostego kapłana, jak podkreślali - o wielkim sercu, dla którego młodzi nie byli obojętni. To dla nich, poświęcił całe życie.
Swoją życiową misję zawarł w łacińskiej dewizie: „Da mihi animas caetera tolle”. - Daj mi dusze, resztę zabierz. I tak się stało, prosty kapłan z turyńskiej diecezji dał początek wielkiemu dziełu, które jest kontynuowane przez jego duchowych synów – salezjanów.

 

(ANS – Rzym) – Od piątku, 15 stycznia, do niedzieli, 17 stycznia, będą się odbywać, w formie online, Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Na chwilę obecną jest ponad 5 tys. zapisów, co dotyczy 12 ośrodków koordynacji regionalnej – językowych.
Dni te będą przebiegać zgodnie ze specyficznym programem, a w piątek, 15 stycznia, i sobotę, 16 stycznia, w dwóch różnych blokach: wspólnym, w streamingu, o zasięgu światowym, od godz. 13.00 do 15.30 czasu włoskiego oraz – regionalnym, który będą prowadzić poszczególne regionalne ośrodki koordynacyjne w różnym czasie, zależnie od stref czasowych.

Wszystko rozpocznie program wspólny w piątek 15 stycznia, który będzie trwać od godz. 13.00 do 15.30, a na który złożą się: sesja otwarcia, modlitwa i prezentacja Wiązanki 2021 ze strony Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime. A poza tym głos zabierze bp Derio Olivero, biskup Pinerolo. Ta pierwsza część będzie bezpośrednio transmitowana na stronie Facebook ANS i ANSChannel.

W sobotę 16 stycznia będą się odbywać obrady wspólne na tych samych kanałach, które zostały wskazane powyżej, a transmisja bezpośrednia rozpocznie się o godz. 13.00 “Głosem Grup Rodziny Salezjańskiej na świecie”.

Równolegle do wspólnych obrad będą się odbywać, z podziałem na różne grupy językowe, prace, które będą prowadzić różne ośrodki koordynacyjne. Gdy chodzi o grupę języka włoskiego, ta rozpocznie swoje obrady w piątek, 15 stycznia, o godz. 17.30; o godz. 16.00 uczynią to grupy języków francuskiego i angielskiego, a grupa języka hiszpańskiego – godz. 18.00, zaś grupa języka portugalskiego – w sobotę o godz. 9.00. 

Natomiast program niedzielny będzie dla wszystich taki sam; Mszy św. na zakończenie spotkania będzie przewodniczyć Przełożony Generalny o godz. 12.30.  

“Po raz pierwszy to spotkanie zostało zorganizowane w ten sposób” – wyjaśnia delegat Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej, ks. Joan Lluís Playà. “Gdy chodzi o stronę organizacyjną, istotne jest tutaj wsparcie techniczne ze strony ANS i IME, ale również wielką pomoc okazali wolontariusze różnych grup Rodziny Salezjańskiej” – dodał.