SL SALOS
Witamy! SL SALOS

SL SALOS PDF Drukuj Email

Co to jest SALOS?

Sport jest rzeczywistością, która z natury swojej przyciąga młodych ludzi. Ten fakt nie może być pominięty przez salezjanów szukających możliwości oddziaływania na młodzież. Dlatego też sport jest obecny w każdym środowisku salezjańskim.

Jego rola została szczególnie dowartościowana poprzez założenie Salezjańskiej Organizacji Sportowej, określanej powszechnie skrótem SALOS. Powstałą ona z inicjatywy osób świeckich i konsekrowanych w 1992 roku. Celem jej jest rozwijanie oratoryjnego aspektu wychowania dzieci o młodzieży, zapoczątkowanego przez księdza Bosko i realizowanego przez jego uczniów. Chodzi o wychowanie przez sport i do sportu. Chodzi o realizację cenionych przez salezjanów wartości sportu, jak sprawność fizyczna, zdrowie i odporność, oraz o jednoczesną realizację takich wartości, jak rozwój intelektualny, umiejętność współżycia w społeczeństwie, wrażliwość moralna, duchowość religijna.

W tak rozumianym sporcie nie chodzi o zwycięstwa, zdobywanie medali, bicie rekordów, ale o wewnętrzny rozwój uczestnika sportu, o wydobycie dobra, zdynamizowanie pokładów człowieczeństwa. Sport jest traktowany jako jeden z możliwych sposobów pracy nad sobą, nad swoimi możliwościami. W sporcie salezjańskim „człowiek ma stawać się coraz bardziej człowiekiem”.

1. SALOS RP

2. Cele i założenia

3. Aktualna działalność SL SALOS Żyrardów

4. Wychowanie przez sport

5. Metody wychowawcze

6. Największe osiągnięcia SL SALOS Żyrardów

7. Historia SL SALOS Żyrardów

8. Dane adresowe Stowarzyszenia