Błogosławiony August Czartoryski - Patron Domu Zakonnego
Witamy! Patron Domu Zakonnego

Błogosławiony August Czartoryski - Patron Domu Zakonnego PDF Drukuj Email

 

Obraz bł. Augusta Błogosławiony ksiądz August Czartoryski przyszedł na świat w rodzinie magnackiej 2 sierpnia 1858 roku w Paryżu, z rodziców Marii Amparo, córki królowej Hiszpanii i księcia Władysława - syna Adama Czartoryskiego, właściciela pałacu Lambert w Paryżu. Część swojego krótkiego życia spędził w Polsce. W Sieniawie, u grobu matki przeżył swoją Pierwszą Komunię Świętą. Przez pewien czas przebywał i uczył się w Krakowie. Wychowawcą jego był sybirak, inżynier i oficer z powstania styczniowego - Józef Kalinowski, późniejszy karmelita, a dziś św. Rafał Kalinowski.

Ze św. Janem Bosko spotkał się po raz pierwszy w 1883 roku, w pałacu Lambert w Paryżu. Zauroczony księdzem Bosko chciał zostać salezjaninem. Jego zamiarowi wstąpienia do salezjanów sprzeciwiła się rodzina. Ojciec widział w synu oficera. Później prośbie Augusta o przyjęcie do zakonu kilkakrotnie sprzeciwił się sam ksiądz Bosko. Chciał sprawdzić, czy arystokrata wytrwa Figura bł. Augustaw zamiarze rezygnacji z pałaców na rzecz ubóstwa i ciężkiej pracy. Ostatecznie, wbrew woli ojca i po interwencji papieża Leona XIII, został przyjęty do Zgromadzenia Salezjańskiego. Z rąk księdza Bosko w roku 1887 otrzymat sutannę. W wieku trzydziestu lat, w dniu swoich urodzin, 2 sierpnia 1888 roku złożył śluby zakonne, a 2 kwietnia 1892 otrzymał święcenia kapłańskie. Kapłaństwem cieszył się jeden rok. Zmarł na gruźlicę, mając 35 lat, 8 kwietnia 1893 roku w Alassio (Włochy).
W 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym dekrecie uznał heroizm jego cnót, co otworzyło drogę do procesu beatyfikacyjnego, który został uwieńczony 25 kwietnia 2004 roku prze Jana Pawa II na Placu świętego Piotra w Rzymie. Postać Augusta, może być dzisiaj wzorem i fascynującym przykładem człowieka odważnego, silnego duchem, nieugiętego i nie lękającego się życia wymagającego najwyższych wzlotów i obrony największych wartości. Książę August, Sługa Boży, wierny syn księdza Bosko, salezjanin, jest wymownym przykładem wierności powołaniu i bohaterskiej postawy wobec zagrożeń tego świata.
Przez jego wstawiennictwo prośmy o łaskę powołania dla młodzieży, o odwagę, męstwo, wierność i gorliwość w kroczeniu za Chrystusem.