Historia naszej Parafii
Witamy! Trochę historii

Historia naszej Parafii PDF Drukuj Email

 

Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego została erygowana przez Józefa kardynała Glempa Prymasa Polski w dniu 15 października 1989 roku. Wydzielona została z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie oraz z dniem 15 września 1991 roku, do parafii została przyłączona część wsi Nowe Kozłowice z terenu parafii św. Stanisława w Wiskitkach. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Mirosław Czarnołęcki. Ksiądz Biskup Alojzy Orszulik dekretem z dnia 17 czerwca 1993 roku powierza parafię salezjanom. Drugim proboszczem parafii zostaje ks. Zbigniew Dziedzic. Trzecim proboszczem ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki od 1 sierpnia 1999 roku do 31 lipca 2006 roku; Czwartym proboszczem od 1 sierpnia 2006 roku, jest ks. Henryk Chibowski.Kaplica świętych Cyryla i Metodego
Pierwszy kościół, a właściwie kaplica pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego została pobudowana staraniem proboszcza macierzystej parafii Matki Bożej Pocieszenia ks. prałata Jerzego Borsa według projektu Jerzego Janczaka. Poświęcona 4 września 1990 roku przez Józefa kardynała Glempa. W dniu 16 marca 1995 roku, następuje rozbudowa kaplicy według projektu Szczepana Trzeciaka i zakończona w 1996 roku. Obrazy patronów świątyni są autorstwa E. Wrońskiego, natomiast autorem całości kompozycji prezbiterium i wystroju kościoła jest ks. Tadeusz Furdyna sdb, wykonanego przez p. Bojanowskiego. Założono nowe witraże w kościele - pierwsza część kościoła po stronie lewej od prezbiterium: św. Jan Bosko, św. Tadeusz, św. Wiktoria i bł. Honorat; po prawej stronie od prezbiterium: św. Jadwiga Królowa, św. s. Faustyna Kowalska, św. Wojciech i św. Stanisław; w drugiej części kościoła 2 witraże: po lewej Wniebowstąpienie Chrystusa i po prawej Zesłanie Ducha Świętego. Nad chórem witraż przedstawiający głowę Chrystusa oraz nad głównym wejściem do kościoła witraż Duch Święty - projektu ks. Tadeusza Furdyny. Witraże zostały wykonane przez pracownię witrażową prowadzoną przez ks. Tadeusza Żurawskiego sdb w Łodzi. W dniu 14 marca 2008 roku, została założona nowa Droga Krzyżowa 14 stacji plus stacje: ostania wieczerza i zmartwychwstanie wykonane w drewnie - polichromia według projektu ks. Tadeusza Furdyny sdb, a poświęcona przez proboszcza ks. Henryka Chibowskiego. Dom parafialny wybudowano w 1990 roku.    Dom zakonny erygowano 01 czerwca 1993 roku. Pomieszczenia dla salezjanów adaptowano ze strychu. Jako dom wspólnoty zakonnej oddano do użytku 6 grudnia 1993 roku. Gruntownie wyremontowany w latach 2006-2010.